Implementacja miała ułatwić życie firm
Przesłanką nałożenia podatku kapitałowego, na gruncie dyrektywy, jest rzeczywiste wniesienie wkładu do spółki, nie zaś czynności formalne mu towarzyszące.
Spór w sprawie dotyczył podatkowych konsekwencji zmiany umowy spółki. We wniosku o interpretację spółka z o.o. wyjaśniła, że nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o połączeniu z inną spółką z o.o.
Połączenie nastąpiło poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą bez podwyższenia kapitału zakładowego. Firma tłumaczyła jednak, że planuje podwyższyć kapitał zakładowy ze środków własnych, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Środki na kapitale zapasowym przed połączeniem stanowiły kapitał zakładowy spółki przejętej i od tych środków w związku z podwyższaniem kapitału został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych. Połączenie nastąpiło zaś bez podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, a środki stanowiące kapitał zakładowy przejmowanej zasiliły kapitał zapasowy przejmującej.
Sama uważała, że zmiana umowy spółki, do której dojdzie w związku z planowanym podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków własnych tj. przez przeznaczenie na ten cel środków z kapitału zapasowego, które to środki przed połączeniem stanowiły kapitał zakładowy przejętej i od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta